SUFİ TUR

sufitur

11.12.2013 – 23.12.2013 
Birden fazla şehir, Türkiye

Tur, gezi bilgisi: 
Bu yolculuğu Velilerin ölmeyeceği, ancak hal değiştireceği” kutsal hadisinden yola çıkarak “ölmeden ölünüz” hadis–i şerifinin sırrına ulaşmış bu zatları ebedî istirahatgahlarında anmak, onların ulaştığı manevî duyguları saygı ile kabul ettiğimizi bildirmek, onların halleri ile samimi olarak hallenmek amacıyla yapıyoruz. Bu yolla, hayatın ölümden sonra da devam ettiği gerçeğini kavrama konusunda nefsin terbiye olacağını ve böylece kendi içimizde bulunan ve onlarda tecelli eden hakikati ziyaret etmiş olacağımıza inanıyoruz. 

Tur detayları daha sonra açıklanacaktır.

Bu etkinliğe kayıt olun: 
Azize Andrea Güvenç
Telefon: 0090 532 711 57 70
Eposta: azizeguvenc@yahoo.de


<< Takvim

Sufi Tur

Sufi Tur

Sufi Tur, 20 yıldan uzun bir zamandır her yıl düzenlediğimiz, 10-12 gün süren manevi bir yolculuktur. Sufi tur süresince Türkiye’nin çeşitli merkezleri dolaşılıp (Konya, İstanbul, Ankara, Yalova, Hacı Bektaş, Nevşehir, Kapadokya, Ürgüp Göreme, Kütahya, Tavşanlı, Bursa gibi) buralarda hem yüce manevi şahsiyetlerin türbeleri ziyaret edilmekte, hem de Yard. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç ile sohbet ve sema uygulamaları yapılmaktadır. Ayrıca tarihi veya doğal güzelliklerin de ziyaret edildiği turda, kimi zaman da Tümata grubuyla beraber konserlere katılma imkanı olmaktadır.

Sufi Tur’da ziyaret ettiğimiz manevi büyüklerden bazıları:

 • Eyüp Sultan – Hz. Muhammed´in Mekke´den Medine´ye göçünde evinde kaldığı kutlu kişi
 • Ali Fani Dede – Bahariye Mevlevihanesi son dedelerinden
 • Hasan Hüsamettin Uşşaki hazretleri – Gördüğü bir rüya üzerine Horasan´dan Anadolu´ya gelerek irşad görevini üstlenen Uşşaki yolu piri
 • Yuşa Peygamber – Rivayete göre Musa Peygamber ile birlikte Mecmeul Bayreyn´e (Boğaziçi) gelmiş ve vefat ederek bu tepeye gömülmüştür.
 • Aziz Mahmut Hüdai Hz. – Celveti yolunun takipçisi büyük mutasavvıf.
 • Ahmet Celaleddin Dede – Galata Mevlevihanesi son şeyhi
 • Turgut Baba – Ahmet Celaleddin Dede´nin son manevi evladı
 • Fevziye Anne
 • Hacı Bayram-ı Veli – Bayrami yolunun piri büyük Türk mutasavvıf ve şairi.Hacı Bayram Veli
 • Karyağdı Sultan – Yaz ortasında kar yağması için dua eden ve duası kabul olunan bir zat.
 • Hz. Mevlânâ – Mevlevi yolunun öncüsü, büyük mutasavvıf, şair ve fikir insanı
 • Hz. Şems Tebrizî – Hz. Mevlana´ya hakikatın sırlarına ulaşmakta yardımcı olan büyük mutasavvıf
 • Tavis Ana – Hz. Mevlana zamanında rebab icra eden ve Hz. Mevlana tarafından dinlendiği rivayet edilen hanım.
 • Ateşbaz-ı Veli – Hz. Mevlana dergahının mutfakçı dedesi. Ateşle ilgili kerametiyle ün yapmıştır.
 • Sadreddin Konevi – İbn Arabi´nin üvey oğlu, Hz. Mevlana´nın dostu büyük mutasavvıf
 • Hacı Bektaş Veli – Bektaşi yolunun piri büyük mutasavvıf Hacı Bektaş Veli ziyareti
 • Fazıl Güvey
 • Emir Sultan – Rüyasında Hz. Muhammed (s.a.s) tarafından görevlendirilerek Bursa´ya gönderilen büyük mutasavvıf.
 • Üftade Sultan – Halveti yolunun piri ve Aziz Mahmut Hüdayi´nin şeyhi

Fotoğraflar
Aşağıdaki bağlantılarda daha önceki turlarda çekilmiş bazı fotoğrafları bulabilirsiniz.

Sufi Tur hakkında
Türk insanının varlık yapısını oluşturan mânevî unsurlar, maddi-fizik varlık malzemeleri ile ahenkli bir biçim kazandığı zamanlarda, ilim-kültür, san´at sentezinin hız kazandığı görülmüştür.

Asya – Anadolu bütünlüğü içinde, özellikle Horasan kültür ve medeniyetini esas alarak, Anadolu insanının gönlünde gelişip dünyaya yansıyan Türk sufizmi Hz. Mevlâna, Hz. Hacı Bektaş-ı Velî, Hz. Hacı Bayram-ı Velî, Hz. Üftade, Emir Sultan, Yunus Emre, Niyazî Mısrî, Karacaahmet Sultan, Güneş Hanım, Karyağdı Sultan, Kadıncık Ana v.b. gibi mâneviyat sahiplerince yaşanmış ve bu yaşayış sistemleri insanlığa arzolunmuştur.

Bu yolculuğu Velilerin ölmeyeceği, ancak hal değiştireceği” kutsal hadisinden yola çıkarak “ölmeden ölünüz” hadis-i şerifinin sırrına ulaşmış bu zatları ebedî istirahatgahlarında anmak, onların ulaştığı manevî duyguları saygı ile kabul ettiğimizi bildirmek, onların halleri ile samimi olarak hallenmek amacıyla yapıyoruz. Bu yolla, hayatın ölümden sonra da devam ettiği gerçeğini kavrama konusunda nefsin terbiye olacağını ve böylece kendi içimizde bulunan ve onlarda tecelli eden hakikati ziyaret etmiş olacağımıza inanıyoruz.

Büyük yazar ve mutasavvıf Feriduddin-i Attar´ın Tezkiret-ül evliya adlı eserinde belirttiği gibi, bir hadiste Hz. Peygamber “Allah dostlarının anıldığı yere rahmet yağar” buyurmuşlardır. Biz hem onları anmak,hem onlarda tecelli eden tevhid manasını teneffüs etmek için ve teveccühümüzden (yönelişimizden), zuhur alemine onlarda tecelli eden Allah´ın lutuf ve ihsanlarını taşımak dileğimizi bu şekilde dile getiriyoruz.

Bir ayette “Allah´ın feyzi aleme muhsinler (karşılıksız verenler) kanalıyla gelir” denmektedir. Muhakkak ki – inancımıza göre – Allah´ın veli kullarında tecelli eden hal ihsan, merhamet, sevgi, paylaşım, hoşgörü gibi hallerdir.

Bütün bunlara vakit ayırmak için, 1990’lardan beri bir gelenek olarak, bu manevî geziyi her yıl Aralık ayında gerçekleştirmekteyiz.

Bu gezilerde sırasında, yerli ve yabancı katılımcılarla beraber konserler, konferanslar, sohbetler ve ziyaretlerle manevî değerler hissedilmekte ve gönül bağları oluşmaktadır.

Gezinin bir diğer özelliği, seyahat olgusudur. “seyahat edin, sağlık bulun” hadis-i şerifi bu konuda açık bir rehberdir.

Mânevî konuları teoriden pratiğe dönüştürmenin yolu, maddede gerçekleştirmeye çalışmaktır. Büyük sufilerin mânevî makamlarında onlarla hemhal olmak, samimi duyguları güçlendirmektedir.

Yaklaşan etkinlikler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s