99 GÜN 99 GECE SEMA

99

99 gün 99 gece 24 saat Sema…
Tarih: 16.05.2014 – 23.08.2014 
Yer: Yalova, Türkiye

Sema bilgisi: 
99 gün 99 gece sema etkinliğinin önemine işaret edip sizleri bu etkinliğe de katılmaya davet ediyoruz. 

Bu etkinliğin gerçekleşmesi için kolektif çalışmaya, manevi birliğe ve bir ön hazırlığa ihtiyaç duyulacaktır. 

Sema, daha önceki yıllarda olduğu gibi Yalova Gökçedere´deki Mehmet Rasim Mutlu Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilecektir. 

Konaklama imkanı olarak merkezde bulunan kadın erkek ayrı iki koğuş usulü oda, semahanenin çevresindeki bölümler, bahçede çadır ya da Gökçedere´deki çok sayıda otel ve pansiyonda bulunmaktadır. Çadır kurmak için (tercihan mat ve yazlık uyku tulumu ile birlikte) çadırı sizin getirmeniz gerekmektedir. 

Sema boyunca merkezde 3 öğün yemek çıkacaktır. Ayrıca 24 saat boyunca da yiyecek bulundurulacaktır. 

Nöbetleşe çalışarak. sema ve müziğin 24 saat boyunca bir an bile durmamasına çalışılacaktır. 

Akşam yemeğinden sonra alt katta (üst katta sema sürerken) sohbet olabilecektir. 

Etkinliğin sabit bir ücreti yoktur. Masrafların karşılanması için bağış kabul edilmektedir. Bağışı geldiğinizde, orada ilan edilen kişilerden herhangi birine ya da ortada duran kumbaraya yapabilirsiniz. 
––––– 

İstanbul´dan geliş: 
Anadolu tarafında Pendik, Kartal ya da Avrupa tarafında Yenikapı feribot iskelelerinden Yalova feribotuna binebilirsiniz. (ido.com.tr). Nereden bindiğinize bağlı olarak yolculuk 45–70 dakika sürmektedir. 

Ayrıca Pegasus firmasının İstanbul Sabiha Gökçen havalimanından Bursa´ya giden otobüsleri var. Bu otobüslerle de Yalova´ya kadar gelebilirsiniz. 

Yalova´ya vardığınızda feribot iskelesinin yan tarafında bulunan minibüs duraklarından Gökçedere–Termal minibüslerine binebilirsiniz. 30 dakika süren minibüs yolculuğu sonunda Gökçedere Köyünde inip, buradan Çınarcık yolu istikametinde 10 dakika yürüyüş mesafesinde bulunan Mehmet Rasim Mutlu Kültür Merkezi´ne ulaşabilirsiniz. 
––––– 

Adres: 
Mehmet Rasim Mutlu Ilim Merkezi 
Gökçedere – Termal 
Yalova 
goo.gl/maps/TYf4

Bu etkinliğe kayıt olun: 
Emre Başaran
Telefon: 0538 319 20 86
Eposta: emre@tumata.com

<< Takvim
Yalova Gökçedere’de gerçekleştirilen semalar
Hazreti Mevlana ve sema
700 yıl kadar önce bugün Türkiye olarak adlandırılan Anadolu´da, Konya´da mutasavvıf, filozof ve mukaddes bir şahsiyet olan Mevlana Celaleddin-i Rumi yaşadı.

Hz.Mevlana şair, mutasavvıf, manevi bir öğretmen ve erdem sahibi bir kişiydi. Kuran ve dini ilimler hususunda bir otorite ve dünya hayatı ile ilgili problemlerin çözümünde bir üstad idi. Onun erdem zenginliği ve örnek yaşam tarzı kendini sema şeklinde ifade etmiştir.

Sema yapan kişi kalbinin bulunduğu istikamete doğru döner; çünkü kalb Tanrı´nın evidir. Yavaşça eller ve kollar bulunmaları gereken yerlere ulaşırlar. Sağ el Tanrı´dan gelecek ihsanları kabul etmek üzere yukarı doğru açılır, sol el ise vermek ve paylaşmak gayesiyle aşağıya çevrilir.

Sema evrensel aşka giden yolda bir adım ve bir dua, ayin öğeleri taşıyan bir ibadet dansıdır. Kişi birlik hissini kaybetmeden diğer insanlarla birlikte sema eder. Sema aynı zamanda Tanrı´ya karşı duyulan ilahi aşkı simgeler; bu aşk yoluyla insan diğer insanları da sevmeyi öğrenir.

Sama hakkında
Sema bir ibadet midir? Bazılarına göre bir ibadettir. Sema çok eskiden, şamanlar döneminde de yapılmıştır. Dönüşün transı güçlendirdiği, hızlandırdığı, derinleştirdiği yönünde ciddi bilgiler bulunmaktadır.

İslamî tasavvufta gelişen semaın ise felsefi bir derinliği, bu yolda açıklamaları vardır. Sadece bir dönüş değil, kalp istikametine yapılan bir yöneliştir. Cenab-ı Allah, “Âlemlere sığamam ama inanmış kulumun gönlüne sığarım” buyurmuştur. İşte o gönül, o tecelliye ayna olabildiği için, dönüş de kalp istikametindedir. Ayrıca semada dış ile iç ve tüm yönler birleşir. Hz. Mevlânâ , “Sema altı cihetin ötesinden yol bulur” der. Kur’an-ı Kerim’de, Bakara suresinde ise “Nereye bakarsanız Allah’ın vechi (yüzü) oradadır” ayeti bulunmaktadır. Bu açıdan, dışta görünen her yön bir yön olup içle birleşir diyebiliriz.

Risale-i Sipehsalar’da (Rumi Yayınları, s.96) belirtildiğine göre, Hz. Muhammed’in (s.a.v) de bulunduğu bir toplantıda, Necedli bir şair bir şiir okumuş, şiirden çok etkilenen Hz. Muhammed ayağa kalkarak sema yapmıştır.

Hz. Mevlânâ bir yerde, “Çabuk koşarak gel…” diyor, “ruhların semaı başladı.” Demek ki ruhların semaı var. Sema sadece bedenle yapılan bir ibadet veya faaliyet değil, ruhla da yapılan bir faaliyet. İkisi birleştiği zaman daha da önem kazanıyor. Gayba yönelerek sema yapılırsa ruh, zuhur âlemiyle, rölatif âlemle bağlantılı olarak sema yapıldığı zaman beden sema yapar. Burada gaybı daha geniş anlamda düşündüğümüz zaman hem semanın kalitesinin, hem de olgunlaşma kapasitesinin artması mümkündür. Zaten semada sağ elin yukarıya uzatılması gabya yöneliş, gayba teveccühtür. Çünkü bizim bilemediğimiz, gaybda bilinendir. Biz iltica ederek, yönelerek, tevazuuyla, dilekle, istekle, onu kabul ederek gayba yöneliyor, onu bilme yoluna giriyoruz. Bunu kabul etmemizi engelleyen nefsi isteklerimizin oluşturduğu engeli eğitimle geçerek buna ulaşmak durumundayız. Eğitime tabi oluyoruz, talip oluyoruz. Eğer ki sağ el uzatılarak talip olunan şeylere bir miktar ulaşmak nasip olursa, aşağıya uzanan sol el de bunları paylaşıyor. Semaın bir manası da Hak’tan alıp halka vermektir. Yine Hz. Mevlânâ buyuruyor; “Senin beli (evet) diyebildiğin an, elest hitabının olduğu andır. Bu da semada anlaşılır.”

Hz. Mevlânâ zamanında yapılan semada cezbenin çok önemi vardı ama kendisi sema sırasında şuurunu kaybetmezdi. Sema sırasında bir konu üzerine soru sorulduğu zaman, hadis ve ayetlere göre bir cevap, fetva, verirdi. Bunun üzerine dergâha bir bağış bırakılır, Hz. Mevlânâ da ve bununla geçinirdi. Yaptığı sema daima şuurlu idi. Kişi semada şuurlu olmalı, fakat şuurlu vecd halini yaşayabilmelidir.
Semadan feyz alabilmek için manevi zatların tecellisine açık olmak, onları düşünebilmek ve onlarla kalbi bir bağlantı kurmak gerekir. O kalbi bağlantı da davranışlarımızı, duygularımızı ve düşüncelerimizi eğitmemizle mümkündür.

Çalışmamız
Hz Mevlana´nın sağlığında Sipehsalar adlı bir şahıs onun hayatı, seceresi ve ailesi hakkında bir kitap yazmaya başladı. Daha sonra Ahmet Eflaki bu kitabı tamamladı; kitabın ismi: Menkıb el-Arifin (Ariflerin Menkıbeleri) idi. Bu kitapta Hz. Mevlana´nın kaç defa ve ne kadar süreyle sema yaptığı hakkında bilgilere ulaşıyoruz. Bazen üç gün üç gece, bazen yedi gün yedi gece, bazen on altı gün ve on altı gece ve üç defa da kırk gün kırk gece sema yaptığını öğreniyoruz.

Birkaç yıl önce, 700 sene evvel Hz. Mevlana´nın yaptığı gibi esas şekliyle sema yapmak gayesiyle bir denemeye girişitik. Maneviyatımızı derinleştirmek amacındaydık. Bu çalışmalar sırasında müzik hiç durmadı ve her an en az iki semazen döner vaziyette çalışmalar devam etti.

Geçtiğimiz yıllarda İsviçre, Almanya, İspanya, Avusturya ve Türkiye´de, bir kere bir gün ve gece, yirmi kere üç gün ve gece, iki kere beş gün beş gece ve iki kere de yedi gün ve yedi gece ve özellikli de Yalova Gökçedere’de üç kere 40 gün 40 gece bir kere de 66 gün 66 gece hiç durmadan sema çalışması yaptık.

Umuyoruz ki, bu çalışmaları sürdürebiliriz; herkes kendi benliğinde semanın özünü ve anlamını bulur, semanın eğitici yönünü deneyimler.

Konaklama
Sema alanının çevresinde uyunabiliyor (üst kat). Haliyle çok konforlu değil ama böylece uyurken de semadan uzaklaşmamış oluyorsunuz. Kısa bir dinlenmeden sonra tekrar kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Ücretsiz.
Alt katta biri kadınlar, biri erkekler için iki yatakhane var. Yatak kapasitesi sınırlı olduğu için burada boş yatak bulmak pek kolay değil, Ücretsiz.
Çadır imkanı var. Merkezin bahçesi ve ayrca çevresinde bir miktar boş alan bulunuyor. Buraya çadır kurulabilir. Ücretsiz
Çevrede pansiyonlar ve oteller var. Ücretli.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s